Pero Piše

Kulinarika - testenine

mity - Pon 04 Apr, 2005 11:23
Naslov sporočila: testenine
Zanima me, katere testenine kupujete inuporabljate najraje?
Jaz sem nekaj casa "cmaril" samo Barillo, pa potem uvedel se De Cecco.
Sedaj kupujem spagete od De Cecca, Fussile, Farfale, Bocconcine, Penne in Rigatone pa od Barille.
Potem imam se za posebne priloznosti testenine firme Spinossi, ki je neka italianska manufaktura in delajo blazno nezne in ukusne testenince ,ki so zivalsko drage ( 4€ za 250gramov) in jih nabavljam v eni trazaski delikatesi.
Iscem pa se, kje bi dobil sveze testenine, ki jih izdeluje ena vas pri Neaplju in so full zanni samo po tem. Pozabil sem kako se imenjejo - isto kot tista vas se mi zdi. Morda tudi o tem ve kdo od vas kaj?
lucka - Pon 04 Apr, 2005 11:36
Naslov sporočila:
TO lahka jst teto prašam ko je 2 leti žvela v Neaplju... ji bom meil poslala na drugo stran Atlantika...mogoče bo pa kej vedla.

Drgač pa Barilla in one ta modre od Mlinotesta za kako mineštro. Drgač so pa ene italijanske ble tud zlo zlo dobre, sam se ne spomnem kak se jim reče. :nvem
mity - Pon 04 Apr, 2005 12:02
Naslov sporočila:
No le poslji mail, ce se spomnis Smile...amm..minestre naceloma ne jem Smile..se mi zdi popolna degradacija fizola, klobase in testenin Very Happy
Bassman - Pon 04 Apr, 2005 12:06
Naslov sporočila:
jst ponavad kupim špagete barilla No.5
mity - Pon 04 Apr, 2005 12:09
Naslov sporočila:
..5!?!?!..pa to je k kanalizacijska cev!! Very Happy
lucka - Pon 04 Apr, 2005 12:11
Naslov sporočila:
Jst se pa zdele ne spomnem al so 3 al je 5-ka :nvem

Vem pa da 1-ke ne kupujem ,ker so kot bi nudlce iz juhe jedel. Fuj.
sapramish - Pon 04 Apr, 2005 12:55
Naslov sporočila:
am pr nas fotr kupuje... men je vsen sam d so makaroni širok smeh
Smooth - Pon 04 Apr, 2005 13:21
Naslov sporočila:
Pa nema veze samo da so...ce pa nimas pa vezalke skuhas..samo da je "al dente"...... :sail ...
Anonymous - Pon 04 Apr, 2005 13:27
Naslov sporočila:
Jaz prisegam na Barillo oz. vse vrste tortelinov.
So mi pa enkrat eni italijani zatrjevali, da je boljša od Barille pašta Agnesi.

No, da bomo fajn zreklamirali italijansko industrijo testenin, pa menim, da je imel mity v mislih kot najbolj znane testenine z okolice Napolija Pasto Gragnanesi oz. Pasta di Gragnano.
Gragnano je kraj v bližini Napolija in je znan prav po svojih "famoznih" testeninah. Najbrž bo to to. čeprav pri Italijanih, ki so itak v vseh provincah nori na testenine, nikoli ne veš.
Pa "buon apetito!" nasmeh
lucka - Pon 04 Apr, 2005 13:40
Naslov sporočila:
Sploh ni važn kaj je , sam da so makaroni, špageti, široki rezanci....pa velik parmezana in sveže bazilike...pa da se kadi iz krožnika in tolk lepo diši.... Pa kozarček rdečega zraven....

LAAAAčNAAAA lacen lacen
sapramish - Pon 04 Apr, 2005 13:46
Naslov sporočila:
a je kdo ze jedu zadevo k se ji rece quinoa? spominja na sezam se jo pa nardi tko k kuskus jezik njami
mity - Pon 04 Apr, 2005 14:10
Naslov sporočila:
Sapra, kaj ma pa to veze s testeninami ,ce en o veslo manjka? Smile

Fenia, to ja...to sem imel v mislih, hvala! Imas kako idejo ce jih kje ob meji kdo prodaja?
Drgac so pa men italiani s katerimi smo delali skupaj tudi zatrjevali ,da so Agnesi boljsi.
sapramish - Pon 04 Apr, 2005 14:15
Naslov sporočila:
nima veze sam vprasam smeh
Anonymous - Pon 04 Apr, 2005 14:24
Naslov sporočila:
Ej mity, je men zdaj nekaj padlo ne pamet...

A smo mi vsi slučajno padli na foro? A nisi ti nekaj tarnal o morebitni odpovedi koncertu Laure Pausini?
A ti slučajno delaš za koga reklamo?
Uradni sponzor Laure Pausini oz. njene koncertne turneje je namreč Barilla!! nasmeh
lucka - Pon 04 Apr, 2005 14:27
Naslov sporočila:
Kake veze ma pa zdej dobra papica z nekim koncertom Sad
mity - Pon 04 Apr, 2005 14:28
Naslov sporočila:
haha.....non ti preocupi Fenia........povsem slucajno se pokrije...in nimam pojma ,da je Barilla sponzor....
Ni nobene fore in res me zanimajo tele testenine danes...in seveda koncert tudi - ampak kot locena zadeva Smile
Anonymous - Pon 04 Apr, 2005 14:37
Naslov sporočila:
nič, očitno mal preveč razmišljam. Ampak mity gre očitno na koncert Laure Pausini (če ne bo odpovedan zarad papeža) in njen sponzor je Barilla. Ja moji možgani so to tako dešifrirali...
no, ne pustite se motit nasmeh
Shajtana - Pon 04 Apr, 2005 14:42
Naslov sporočila:
non ti preocupi Fenia--> uh tole mi pa tko pokroviteljsko deluje Razz
mity - Pon 04 Apr, 2005 15:39
Naslov sporočila:
Hmmm...preocuparsi pomeni skrbeti za...oz. naj te ne skrbi...glede an to, da je v hecu nakazala neko mojo "zaroto" kot agenta Barille...stekas Shajtana?
Jap...grem na koncert...mam ze karto Smile
sapramish - Pon 04 Apr, 2005 19:54
Naslov sporočila:
mene pa nc zravn povabu Sad
drgac znam pa odlicno zeleno omako za na testenine narest ce koga zanima širok smeh
ninoèka - Pon 04 Apr, 2005 20:00
Naslov sporočila:
Zeleno ?? Iz česa pa je ta zelena omaka ?
sapramish - Pon 04 Apr, 2005 20:05
Naslov sporočila:
bucke zelena paprika por pa juha iz vrecke iz krese širok smeh zeleno pac
Poklièunga - Pon 04 Apr, 2005 22:51
Naslov sporočila:
to more bit pa naravnost OGABNO!
lucka - Pon 04 Apr, 2005 23:15
Naslov sporočila:
Men tud ne vem če bi blo glih apetitlih neki zelenga met na špagetih Confused
mity - Tor 05 Apr, 2005 08:30
Naslov sporočila:
Jah iz opisa ven se zdi tud men "kr neki" ceprav ce Sapra pravi, da je dobr bi se ze splacal probat pa pol sodit Smile
Drgac je pa Pesto Genovese tud "ogabno zelen" pa je prov njami omaka Smile
Shajtana - Tor 05 Apr, 2005 09:01
Naslov sporočila:
mity Napisal/a:
Hmmm...preocuparsi pomeni skrbeti za...oz. naj te ne skrbi...glede an to, da je v hecu nakazala neko mojo "zaroto" kot agenta Barille...stekas Shajtana?
Jap...grem na koncert...mam ze karto Smile


Tocno vem kaj pomen preocuparsi in tud vem na kaj si ciljal..tko da ne me podcenjevat al pa karkol, prov?
mity - Tor 05 Apr, 2005 11:21
Naslov sporočila:
Sploh te ne podcenjujem Shajtana, le na osnovi napacno razumljenega posta,ki nikakor ni izkazoval nikakrsno pokroviteljskost, sem sklepal, da je potrebna dodatna razlaga italianske fraze.
Oprosti, ce se ti zdi, da te podcenjujem a vendar si sama nekoc ze omenila, da italianscina pac ni tvoja mocna stran in sem se potrudil z dodatno razlago.
Se enkrat se goboko opravicujem vsem,ki jih moti, da diham!! Sad
lucka - Tor 05 Apr, 2005 11:55
Naslov sporočila:
mity Napisal/a:
Se enkrat se globoko opravicujem vsem,ki jih moti, da diham!! Sad


bogi bogi Sej se še najdemo taki, ki nas ne moti, da vsaj dihaš
ankh - Tor 05 Apr, 2005 12:00
Naslov sporočila:
vse te pršice, ki jih zaužiješ z dihanjem, mity,... da te ni sram! kako moreš biti tak?
ankh - Tor 05 Apr, 2005 12:10
Naslov sporočila:
mene pa sicer boli k¤¤¤¤¤ kakšne testenine pojem. če nimajo na vrečki zabeleženih % beljakovin, sploh ne razmišljam o nakupu. hja, pa svetlih testenin tudi ne jem preveč rad. najraje imam tiste iz graham moke. vse za zdravje.

odcedim pa jih eno minuto pred običajnim vretjem, ker jih imam rad na zob. torej ni važen okus testenin, ker jih samih nikoli ne jem. ponavadi so pač zgolj priloga popraženi čebuli, tuni in koruzi.
lucka - Tor 05 Apr, 2005 12:20
Naslov sporočila:
ankh Napisal/a:
odcedim pa jih eno minuto pred običajnim vretjem, ker jih imam rad na zob. .


Kak pa to zgleda?

Mene so učil da se da testenine kuhat v vrelo vodo in potem se jih ugasne in pusti da se mal nabreknejo.
mity - Tor 05 Apr, 2005 12:50
Naslov sporočila:
ha ha ankh, saj jih ne podiham. Ujamejo s v mojih nosnih kocinah in potem jih "odsmrknem" nazaj v naravo Smile
Men pa vse te polnozrnate testeni ne pa s korenckom pa s spinaco pa vse to sploh ni vsec. Testenina mora bit klasicna in kuhana "na zob"....in full mi je vsec taka s prefinjenim in neznim okusom.....jo samo polijem z Olivnim Oljem Istrske belice extra vergine in naribam malo Gran Padane preko in je mljac!!
Lucka, bljak...zvenis kot moja babica, ki je kuhala makarone 20 minut , da ne ves al je mocnik al so makaroni...kasno nabrekanje,santo dio!!??!!
Testenino je treba kuhat v ogromno vode, da se skorob lahko izloci, nic nabrekati in nic splakovati...samo odcediti in vroce obliti z omakico ali cemer ze....
Shajtana - Tor 05 Apr, 2005 12:52
Naslov sporočila:
Men so pa graham testenine prov zanic..si ne morm pomagat pa ce so se tko zdrave.

mity, sj ni moja mocna stran sam ta fraza je zlo splosna..
lucka - Tor 05 Apr, 2005 12:54
Naslov sporočila:
Pa sej jih ne kuham svete cajte...par minutk , da so še trde, pol jih pa odstavim in pustim da se okol mal zmehčajo, v sredini so pa še vedno čvrste.
pol pa splaknit pod mrzlo vodo, da se jih šokira.
REs pa je, da ne maram testenin, sploh pa ne špagetov, ki kar ropočejo pod zobmi, sej ne jem slamc al pa kamenčkov.
Bassman - Tor 05 Apr, 2005 12:55
Naslov sporočila:
Jst kuham testenine po času, ki je ponavad napisan na embalaži, po tem pa jih na brzino sperem z hladno vodo, da se odstrani škrob in da malo zakrknejo.
sapramish - Tor 05 Apr, 2005 15:37
Naslov sporočila:
js mam rada mehke smeh
una zelena omaka zveni mogoce res bljak...se sama sm bla v dvomih preden sm jo nardila pa je bla pol za prste obliznit Razz pa se tuno sm not stresla...
lucka - Tor 05 Apr, 2005 15:45
Naslov sporočila:
sapramish Napisal/a:
js mam rada mehke smeh .


Joj Sapra ne piš tega, ko ti lahka post čudežno zgine.

Jst sm tud napisala da mam rada nabrekle in s tem misnala testenine ki ne škripajo pod zobmi...in glej ga zlomka JE nekdo bil žleht pa cenzuriral
sapramish - Tor 05 Apr, 2005 16:41
Naslov sporočila:
jah rada jih mam ko se kuhajo 15minut (zdej se pa zgrazite, sam men so taki vsec :rdec: )...
k zeleni omaki sm pa skuhala njoke pa velik sira gor...
Anonymous - Tor 05 Apr, 2005 20:29
Naslov sporočila: Njami
Vidim, da ste se čisto zagreli za te testenine. A ste danes vsi to imeli za kosilo al kaj? nasmeh
Ker pa opažam, da niti dva med vami ne kuhata testenin na enak način, bom še jaz pristavila svoj piskrček k tej temi. Sama se pri vsem v zvezi s testeninami poleg naukov mojih babic zgledujem po nasvetih ene italijanske poznavalke testenin po imenu Valentina Orsini. Gre za eno starejšo gospo, mislim, da rojeno leta 1914 in nimam pojma, če je še živa. Je pa ta teta dolga leta zbirala recepte o testeninah po vsej Italiji.

Image

V svojih "Zlatih pravilih za kuhanje testenin" tako pravi recimo, da so kakovostne testenine hkrati trde in krhke, prijetnega vonja in jantarjevo rumene barve, se svetijo, so skoraj prosojne in hkrati kompaktne, med kuhanjem pa se ne zmehčajo oz. Se ne sploščijo. Pravi še, da so testenine zares okusne le, če upoštevamo preskušena navodila in sicer:

* Testenine kuhamo v velikem loncu (po možnosti iz nerjavečega jekla), računajoč 1l vode na 100g testenin. Vode nalijemo lahko več, nikakor pa manj. Testenine ne smejo biti natlačene v posodi, da se škrob v vodi lahko porazgubi.
* Vodo solimo, ko zavre. Računamo 10-12g grobe soli na 1l vode.
* Testenine vsujemo v vodo, ki močno vre. Dolgih testenin ne lomimo.
* Testenine v vodi takoj premešamo, plamen zvišamo in posodo pokrijemo, da voda spet hitro zavre, nato jo odkrijemo in kuhamo dalje v odkriti posodi nad močnim ognjem. Pogosto premešamo. Dolge testenine mešamo z velikimi lesenimi vilicami, kratke pa z leseno kuhalnico.
* čas kuhanja testeni je kratek, vendar se spreminja glede na njihovo kakovost, trdoto, vodo, klimo. V splošnem pa naj bi si bili strokovnjaki enotni, da tanke špagete in drobne testenine kuhamo od 5 do 10 minut, debelejše testenine pa od 8 do 15 minut. V vseh primerih morajo biti testenine kuhane al dente, kar pomeni, da jih ob ugrizu čutimo pod zobmi in so torej še nekoliko trde.
Špaget, ki ga pregriznemo, je pravšnji, kadar je še trd in ima v sredi majhno belo pikico. Vedeti moramo, da se testenine še nekoliko zmehčajo v skledi, dokler so še vroče. Testenin ne smemo razkuhati, zato je najboljše, da jih po določenem času pokušamo.
* Testenine, kuhane al dente, takoj odcedimo: na luknjičastem cedilu jih stresemo, da se izcedi vsa tekočina (Orsinijeva navaja le izjeme pri določenih receptih, kjer nekaj tekočine prihranimo, da z njo razmešamo skuto, sir in drugo).
* Testenin NIKOLI ne oplaknemo s hladno vodo. To je pregrob poseg, ki testeninam samo škodi. Voda odnese sol in hkrati testenine shladi, saj moramo testenine takoj zabeliti z vročo omako. V primeru, da tega ne storimo takoj, je dobro, če testenine najprej zabelimo s koščkom masla, saj se, če stojijo nezabeljene, zlepijo in niso več okusne. Zato vedno pazimo, da bo omaka pripravljena takrat, ko so testenine kuhane.
* Kadar kuhamo rezance ali druge domače testenine, je dobro, če vlijemo v vrelo vodo žlico olja, da se rezanci ne primejo.
* Skoraj k vsem receptom s testeninami se poda trd nariban sir. Italijani uporabljajo največ parmezan. Pogosto pa tudi trd ovčji sir. Parmezan je najboljši, če ga naribamo, preden ga postrežemo. Dobro je, če posipamo prgišče sira po testeninah, ki smo jih pravkar skuhali, preden jih polijemo z omako...

Toliko zaenkrat za mojo vajo iz strojepisja nasmeh če koga zanima še kaj o zgodovini in vrstah testenin ali pa o pogačah in pizzah, ima gospa Orsinijeva odgovor tudi na ta vprašanja in rade volje ga bom iz njene debele kuharice Sončna kuhinja izbrskala za vas.
mity - Sre 06 Apr, 2005 08:18
Naslov sporočila:
He he Fenia..a ves ,da je bila ravno ta knjiga moja prva kuharska knjiga, ki sem si jo kupil? Ko sem imal dovolj "testeninskih mocnikov" mojih prednikov Very Happy
In ves kaj me je se full fasciniral v tej knjigi?...Predgovor...fantasticno je napisan..
Anonymous - Sre 06 Apr, 2005 11:15
Naslov sporočila:
Glede na to, da je knjiga še iz leta 1987, ti rade volje verjamem, da je tvoja prva kuharica:)
Menda pa se je ne da več nikjer dobit, tako da sem jo kar nekajkrat morala posojat raznim kolegom.
Vsem ostalim, ki je ne poznajo, ap lahko rečem še to, da ima zelo veliko barvnih fotografij, tako da te kaj hitro zamika mal eksperimentirat po kuhinji.
Predgovor je pa res super, saj v njem Orsinijeva kuho postavi na raven umetnosti.
LadyNera - Pet 08 Apr, 2005 20:47
Naslov sporočila:
Njami...komaj cakam...jutri si jih bom res naredila...

Drugace zdej zadnje case me je neki obsedlo in jem sam polzke Razz Drugace pa...barilla in pesto od barille....Mljask!!

LP
sapramish - Pet 08 Apr, 2005 20:52
Naslov sporočila:
men so une masnce vsec... k so za pogledat širok smeh
leon28 - Sre 06 Maj, 2009 19:33
Naslov sporočila: Re: Njami
Fenia @ Tor 05 Apr, 2005 20:29 Napisal/a:
Vidim, da ste se čisto zagreli za te testenine. A ste danes vsi to imeli za kosilo al kaj? nasmeh
Ker pa opažam, da niti dva med vami ne kuhata testenin na enak način, bom še jaz pristavila svoj piskrček k tej temi. Sama se pri vsem v zvezi s testeninami poleg naukov mojih babic zgledujem po nasvetih ene italijanske poznavalke testenin po imenu Valentina Orsini. Gre za eno starejšo gospo, mislim, da rojeno leta 1914 in nimam pojma, če je še živa. Je pa ta teta dolga leta zbirala recepte o testeninah po vsej Italiji.

Image

V svojih "Zlatih pravilih za kuhanje testenin" tako pravi recimo, da so kakovostne testenine hkrati trde in krhke, prijetnega vonja in jantarjevo rumene barve, se svetijo, so skoraj prosojne in hkrati kompaktne, med kuhanjem pa se ne zmehčajo oz. Se ne sploščijo. Pravi še, da so testenine zares okusne le, če upoštevamo preskušena navodila in sicer:

* Testenine kuhamo v velikem loncu (po možnosti iz nerjavečega jekla), računajoč 1l vode na 100g testenin. Vode nalijemo lahko več, nikakor pa manj. Testenine ne smejo biti natlačene v posodi, da se škrob v vodi lahko porazgubi.
* Vodo solimo, ko zavre. Računamo 10-12g grobe soli na 1l vode.
* Testenine vsujemo v vodo, ki močno vre. Dolgih testenin ne lomimo.
* Testenine v vodi takoj premešamo, plamen zvišamo in posodo pokrijemo, da voda spet hitro zavre, nato jo odkrijemo in kuhamo dalje v odkriti posodi nad močnim ognjem. Pogosto premešamo. Dolge testenine mešamo z velikimi lesenimi vilicami, kratke pa z leseno kuhalnico.
* čas kuhanja testeni je kratek, vendar se spreminja glede na njihovo kakovost, trdoto, vodo, klimo. V splošnem pa naj bi si bili strokovnjaki enotni, da tanke špagete in drobne testenine kuhamo od 5 do 10 minut, debelejše testenine pa od 8 do 15 minut. V vseh primerih morajo biti testenine kuhane al dente, kar pomeni, da jih ob ugrizu čutimo pod zobmi in so torej še nekoliko trde.
Špaget, ki ga pregriznemo, je pravšnji, kadar je še trd in ima v sredi majhno belo pikico. Vedeti moramo, da se testenine še nekoliko zmehčajo v skledi, dokler so še vroče. Testenin ne smemo razkuhati, zato je najboljše, da jih po določenem času pokušamo.
* Testenine, kuhane al dente, takoj odcedimo: na luknjičastem cedilu jih stresemo, da se izcedi vsa tekočina (Orsinijeva navaja le izjeme pri določenih receptih, kjer nekaj tekočine prihranimo, da z njo razmešamo skuto, sir in drugo).
* Testenin NIKOLI ne oplaknemo s hladno vodo. To je pregrob poseg, ki testeninam samo škodi. Voda odnese sol in hkrati testenine shladi, saj moramo testenine takoj zabeliti z vročo omako. V primeru, da tega ne storimo takoj, je dobro, če testenine najprej zabelimo s koščkom masla, saj se, če stojijo nezabeljene, zlepijo in niso več okusne. Zato vedno pazimo, da bo omaka pripravljena takrat, ko so testenine kuhane.
* Kadar kuhamo rezance ali druge domače testenine, je dobro, če vlijemo v vrelo vodo žlico olja, da se rezanci ne primejo.
* Skoraj k vsem receptom s testeninami se poda trd nariban sir. Italijani uporabljajo največ parmezan. Pogosto pa tudi trd ovčji sir. Parmezan je najboljši, če ga naribamo, preden ga postrežemo. Dobro je, če posipamo prgišče sira po testeninah, ki smo jih pravkar skuhali, preden jih polijemo z omako...

Toliko zaenkrat za mojo vajo iz strojepisja nasmeh če koga zanima še kaj o zgodovini in vrstah testenin ali pa o pogačah in pizzah, ima gospa Orsinijeva odgovor tudi na ta vprašanja in rade volje ga bom iz njene debele kuharice Sončna kuhinja izbrskala za vas.


zdravo
mene zadnima o vrstah testenin pa take fore o testeninah.. morem naredit seminarsko.. pa ce mi lahko nekak pomagas smeh ali ce ima bilo gdo kaj o testeninah je vse dobrodošlo
npr.: vrste testenin, pakiranje, shranjevanje, kakovost, skladiscenje, jajcne testenine, oblike, proizvajalci, sušenje, izdelava, surovine,... skratka vse v zvezi z testaninami.. kontaktirajte me v najkrajsem moznem casu.. mi ze malce diha za vrat..
msn: leont_leli@hotmail.com

za vse informacije se v naprej zahvaljujem.
Lp. Leon!
Terminatorka - čet 07 Maj, 2009 03:19
Naslov sporočila:
Knjiga Sončna kuhinja, avtoric Valentine Orsini in Edvine Novak je nedavno ponovno izšla v slovenščini, tokrat v manjšem formatu, ampak z isto vsebino pri založbi Vale-Novak. Mislim da v letu 2008. Najbrž jo dobiš v knjižnici ali pa v knjigarni, v najslabšem primeru jo lahko kupiš prek spleta. http://www.vale-novak.si/product_info.php?products_id=1032
Pa nikar ne pozabi pravilno citirat.

Za bolj industrijske podatke o testeninah pa boš moral kje drugje pogledat. Kaj pa vem, mogoče na spletno stran tovarne Mlinotest. nasmeh
http://www.mlinotest.si/izdelki.php?item=13

Nekaj zgodovine pa najdeš tukaj
http://www.lifeinitaly.com/food/pasta-history.asp
leon28 - Sob 09 Maj, 2009 23:36
Naslov sporočila:
oila hvala za tole smeh v ponedeljek morem oddat seminarsko nalogo tko da je mal prepozno smeh skoda da nisem prej slisal za knjigo soncka kuhinja.. drgac pa sem bil na mlinotesti pa tko.. vendar rabim velik dodatkih stvari in info.. ki pa jih na zal ni gor smeh
drgac pa Hvala nasmeh

p.s. zgodovina nase prof. nic ne zanima smeh
Terminatorka - Ned 10 Maj, 2009 13:21
Naslov sporočila:
Ah, ok, ti dobiš sken uvoda iz tiste knjige na mejl. nasmeh
časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Powered by phpBB2 Plus and Kostenloses Forum based on phpBB