Pero Piše

Kulinarika - zamrzovanje in ponovno zamrzovanje živil

egomez - Sob 21 Avg, 2004 13:26
Naslov sporočila: zamrzovanje in ponovno zamrzovanje živil
Ker na internetu in v literaturi še nisem dobil odgovora upam, da kdo tukaj ve. Ko se globoko zamrznjena živila odtalijo, naj jih ne bi smeli več zamrzovati. Razen če svežo zelenjavo in meso skuhamo in nato spet zamrznemo.

Zdaj pa me zanima zakaj? Kaj se spremeni kemijska sturktura ali začnejo bakterije delovati in pokvarijo živilo?

Kaj so potem živila strupena ali samo manj obstojna.....
npr. : če se ni odtali paradižnikova mezga in jo spet zamrznem.Kaj se mi zgodi, če jo potem pojem?

LP, Erik
Mijau - Sob 21 Avg, 2004 15:15
Naslov sporočila:
ej meni to tudi ni jasno. Tudi sama sem že večkrat ponovno zamrznila kako stvar, jo kasneje tudi skuhala in.. še sem živa.
egomez - Sob 21 Avg, 2004 15:29
Naslov sporočila:
Kolikor sem do sedaj izvedel, naj bi se pri odtajanju posperilo delovanje organizmov in po ponovni zamrznitvi bi se samo skrajšal rok trajanja. Pa me predvsem zanima, če obstaja kakšna izjema med živili, da se slučajno ne zastrupim.
Bassman - Pon 23 Avg, 2004 09:51
Naslov sporočila:
Mislim, da tuki ni straha, da bi se zastrupil, ker folk marsikaj počne.
Odtaja in ponovno zamrzuje tudi najbolj občutljiva živila kot so gobe in sladoled, teh dveh strogo ne bi smeli ponovno zamrzovat, pa folk to počne, pa so še vedno živi in zdravi.
Poklièunga - Pon 23 Avg, 2004 13:19
Naslov sporočila:
Jah mal se spremeni kemijska struktura,kar večinoma naredi to,da ima zadeva slabši okus.Recimo ko paradižnik odmrzneš in poješ je kar kašast. Primer pač.

Ne vem ne,mogoče te zmrznjene zadeve vsebujejo kake kemikalije,ki lahko potem,ko so odmrznjene in ponovno zamrznjene ratajo kjnevarne.Kaj jz vem...možnost je.
egomez - Pon 23 Avg, 2004 14:04
Naslov sporočila:
Da povem na kratko, kar sem zvedel.

Ko se živilo počasi odtaja, se bakterije veselo množijo in jih je več kot pred zmrznitvijo. če živilo ponovno zamrznemo, ne moremo več uničiti "vseh" bakterij. No, večkrat ko to ponovimo, več bakterij je prisotnih. Problem je tudi, da ob zamrznitvi nastane kristalna mreža, ki je močnejša od celičnih sten. Tako nastali kristali potrgajo določen del celičnih sten v živilu in tako se bakterije lažje premikajo. Pa tudi živilo zgubi svojo "strukturo-obliko".
če torej ponovno zamrznemo, naj ne bi bilo nič narobe, le tok trajanja se živilu precej zmanjša. (seveda, če se živilo ne naleze iz zunanjosti patogenih bakterij).
Mijau - Tor 24 Avg, 2004 15:09
Naslov sporočila:
aja pa še to, če zadevo tko al tko normalno skuhaš (90-100 stopinj ne bo problema tut z bakterijami ne). Vem da se množijo bakterije sam jih led kr dost pobije. Ker za viabilnost morjo bit bakterije pravilno zamrznjene ali pa seveda sporogene- te so pa tko al tko čist nenevarne al pa zlozlo zaj¤¤¤¤¤¤ in celo smrtonosne.
Shajtana - čet 02 Sep, 2004 09:15
Naslov sporočila:
Nej to ne bi blo glih priporocljivo..sam je pa res da folk mrskej pocne.
LadyNera - Pet 08 Apr, 2005 20:56
Naslov sporočila:
Meni je moja cimra, ki v nulo obvlada kuhanje, rekla enkrat, da se spinace ne sme pogrevat, ker naj bi izlocala snovi ki povzrocajo raka. Ce odtalis sladoled, ga pol nazaj zmrznes in spet jes...je tud zanic ...bljak...Kot da bi kredo jedel.

LP
Mijau - čet 14 Apr, 2005 08:45
Naslov sporočila:
LadyNera- a je po tem prižgala cigaret?
Dejansko špinača ni toksična in nikjer ni dokazano da bi pogreta špinača kej bolj povzročal raka kot sam 1* skuhana.
časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Powered by phpBB2 Plus and Kostenloses Forum based on phpBB